Когато изоставиш блога си, поради липса на интересни събития или просто от чист мързел, се получава така, че ръждясваш и когато ти се случи нещо хубаво трудно можеш да напишеш интересен текст за преживяното. За това ще се опитам да бъда минимално тривиален, надявам се… и така!
Преди два дни имах удоволствието да присъствам на предпремиерата на театралната постановка „Паякът” в театър Сфумато. Да си призная, вълнувах се доста, тъй като това е проект, който следя с интерес още от лятото и в крайна сметка не останах никак разочарован, даже напротив – „Паякът” смело хвърля ръкавицата на театри като 199, където ми се е случвало да гледам едни от най-добрите, различни и особени представления изобщо.
Постановката е дело на двама младежи (като мен) Йордан Славейков (написал ни прекрасната статия за Майкъл Джексън) и Димитър Димитров, които заедно са едновременно драматурзи и режисьори. Това е и първият проект на тяхното сдружение с обществена полезна цел „Б Плюс”.
За действието в пиесата бях усведомен още много преди премиерата й: Брат и сестра живеят в гротесктното тяло на сиямски близнаци и ще трябва да се разделят чрез операция. До тук добре, какво ще видите след началото обаче? Привидно конфликтът е простичък – на сутринта предстои операцията. Сестрата Марта е копняла дълги години за нея, но братът Мартин в последният момент заявава, че не желае разделянето им. От тук насетне авторите ни въвеждат в нещо много повече от искане и неискане.
Представлението крие и своите житейски метафори. Колко е важно да не си самотен или всъщност колко е важно да си сам? Паякът е жив символ на човешкото противоречие. На моя театрален език бих казал просто „беше яко”!
Паякът в тази постановка са Анастасия Лютова (Дзифт) и Пенко Господинов (Стъклен Дом, Военен Кореспондент), двамата образуват едно неделимо актьорско цяло, което в началото, като че ли почна слабо и неубедително спрямо биографията си, но след двадесетата минута ме плени изцяло. Самата сценография бе простичка и удобна – и цялото действие се вихри във и около една вана.
По самите реплики си личи, че на пиесата определено не и липсва майсторство. Посетете театър Сфумато и се убедете, че и ние младите българи също можем!
„Паякът” е за това какво е да сте заедно и какво е да сте повече от заедно. За обвързването и самотата, за егоизма и любовта. Интересна форма на АЗ и НИЕ, въплатена в тялото на сиамски близнаци. Тази фигура позволява по доста необичаен начин да се изследват връзките между мъжа и жената, между тялото и душата, между цялото и частта.
Превръщаме ли се понякога сами в доброволни паяци? Задушаваме ли човека до нас с привързаността си? Как избираме да понесем живота си в удобния стар кошмар или в непознотото бъдеще?
Има още много въпроси, които постановката повдига. Лично за мен е дори по-интересно хипотетично какво ще се случи след излизането от тази вана, която удобно е побирала двете тела, докато все още са били едно.
За това какво се случва във ваната… посетете театър Сфумато на 24 февруари!
Pingback: Паякът | Bulgarian Blog
Благодаря ви за хубавата статия. Отдавна не бях чел нещо добро по темата.. надявам, се че скоро ще публикувате още нещо. Ще намина след ден два за да проверя ;). Хубав ден и успех за напред.
Благодаря за мнението. Колежката само обещава да пуска материали ама нещо се ослушва. Иначе физическото ни време не ни позволява да пишем каквото и да е било напоследак